Logo - Věčná naděje VSTUPENKY
English

4. 11. 2021 | 19:30 | Michnův palác

Graffovo kvarteto

Štěpán Graffe, Lukáš Bednařík - housle
Lukáš Cybulski - viola, Michal Hreňo - violoncello

Program

Wolfgang Amadeus Mozart: Smyčcový kvartet d moll

Gideon Klein: Fantazie a Fuga pro smyčcové kvarteto

Wolfgang Amadeus Mozart: Adagio a fuga c moll pro smyčcové kvarteto

Viktor Ullmann: Smyčcový kvartet č. 3

Graffovo kvarteto patří mezi přední české soubory střední generace a navazuje na bohatou interpretační tradici české kvartetní školy. Soubor byl založen v roce 1997 a oceněn celou řadou laureátských titulů na mezinárodních soutěžích (Mezinárodní interpretační soutěž Beethovenův Hradec 1999; Mezinárodní soutěž komorních souborů ACT 2003 - Londýn, Velká Británie; Mezinárodní soutěž "Verfemte Musik" 2005 -Schwerin, Německo), za interpretaci kvartetů Leoše Janáčka pak obdržel dvakrát cenu Nadace Leoše Janáčka (2001, 2003). V roce 2005 získalo kvarteto zvláštní cenu francouzské asociace "Forum Voix Etouffés" a v roce 2008 prestižní Cenu Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii a zařadilo se po bok držitelů této ceny, nejvýznamnějších českých komorních souborů.

Na uměleckém růstu Graffova kvarteta se podíleli členové Janáčkova kvarteta (zvláště Prof. Adolf Sýkora) a v letech 2006 až 2018 Prof. Jerry Horner (člen slavného amerického Fine Arts Quartet). Kvarteto se rovněž opakovaně zúčastnilo řady mezinárodních kurzů komorní hudby, kde mělo možnost studovat pod vedením předních umělců. Byl to například Günter Pichler (Alban Berg Quartett, Vídeň), Norbert Brainin a Siegmund Nissel (Amadeus Quartet, Londýn), László Mezö (Bartók Quartet, Budapešť), Milan Škampa (Smetanovo kvarteto, Praha) a další. 

Graffovo kvarteto vystoupilo na stovkách koncertních pódií tří světadílů a na mnoha významných hudebních festivalech, v posledních letech například na Pražském jaru, Varna Summer International Music Festival, Bratislavských hudobných slávnostech, Moravském podzimu, Janáček Brno, Concentus Moraviae, Mezinárodním hudebním festivalu Leoše Janáčka v Ostravě ad. Nahrávky souboru pořídily rozhlasové i televizní stanice nejen v Evropě, ale i v zámoří (Česká televize, Český, Slovenský, Chorvatský rozhlas, BBC, American Public Media atd.). Graffovo kvarteto realizovalo rovněž nahrávky na CD, které opakovaně získaly titul "Nahrávka měsíce" na prestižním britském hudebním portálu MusicWeb International. Soubor uvedl celou řadu světových premiér děl významných domácích a zahraničních skladatelů (Bohuslav Martinů, André Previn, Werner Schulze, Jiří Pavlica, Milan Slimáček, Miloš Štědroň ad.)

© 2021 Nadační fond VĚČNÁ NADĚJE
Varšavská 714/38, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Kontaktní e-mail: info@vecnanadeje.org
+420 721 585 178 (Irma Mrázková, ředitelka festivalu)