Logo - Věčná naděje VSTUPENKY
English

2. ročník skladatelské soutěže

Zadání soutěže ke stažení zde

Podmínky soutěže:

  • Skladba pro dechové kvinteto, která nebyla nikdy veřejně provedena
  • Každý uchazeč může přihlásit pouze jednu vlastní originální skladbu, která neporušuje autorské právo nebo práva třetích stran
  • Dílo musí být proveditelné živě pouze dechovým kvintetem
  • Délka skladby 8 - 11 minut
  • Partitura a jednotlivé party musí být odevzdány v běžné západní notaci (grafická notace není povolena)
  • Skladba bude přijata ve formátu PDF, elektronická nahrávka ve formátu MP3/WAV
  • Soutěž nemá věkové ani územní omezení

Odbornou porotou 2. ročníku soutěže je hudební skladatel a kytarista Lukáš Sommer (CZ), hudební skladatel a klarinetista Aleš Pavlorek (CZ), členka správní rady Nadačního fondu Hudba pro Věčnou naději Martina Jankovská (CZ), dramaturgyně festivalu Věčná naděje Kristina Vocetková (CZ), hudební skladatel Yuval Shaked (IL) a členové Belfiata Quintet (CZ).

Vyhlášení výsledků soutěže proběhne jako součást koncertu 8. ročníku Hudebního festivalu Věčná naděje v roce 2025 v Praze. Interpretem tohoto koncertu, a tudíž i výsledné skladby, bude Belfiato Quintet.

Ceny pro výherce:

  • Vítězná skladba bude vyhlášena a provedena Belfiato Quintetem v rámci 8. ročníku hudebního festivalu Věčná naděje na jaře 2025 v Praze
  • Vítězná skladba bude honorována částkou ve výši 10.000 Kč
  • Prezentace skladby a vítěze v průběhu festivalu Věčná naděje a v rámci PR kampaně 8. ročníku festivalu.
  • Doprava a ubytování pro vítěze na slavnostní vyhlášení a uvedení skladby

Notový záznam skladby spolu s elektronickou nahrávkou (MP3/WAV), zašlete společně se jménem a Vaším kontaktem (e-mail a mobilní telefon) v elektronické podobě do 30. 11. 2024 23:59 na e-mailovou adresu irma.mrazkova@vecnanadeje.org.

Z důvodu objektivního hodnocení prosíme o nepodepisování notového materiálu. Tento bude označen číselnou kombinací související s datem zaslání.

 

O soutěžním tématu věčné naděje

Naděje je mimořádně zajímavá substance: nezměřitelná a neuchopitelná, ale nesmírně potřebná, samozřejmě zejména ve chvílích, kdy hrozí, že ji začneme ztrácet. Podobně jako lásku, i naději můžeme dávat druhým, aniž bychom ji měli sami pro sebe, a naopak: můžeme ji mít i tehdy, když už reálně prakticky neexistuje.

Ne náhodou Dante Alighieri v Božské komedii umístil nad vstup do pekla nápis „Zanechte naděje, kdo vstupujete“, protože vědomí, že veškeré strachy, muka, bolesti jsou navždy a není naděje na změnu a záchranu, je horší než smrt samotná. I v jiném pekle – tady na zemi – pracovali se substancí naděje: nad vstup do koncentračního tábora v Osvětimi nechali nacisté ukovat nápis „Arbeitmachtfrei“„Práce osvobozuje“. Rudolf Vrba, jeden z nemnohých, kterým se z Osvětimi podařilo uprchnout a předat zprávu o zvěrstvech tam páchaných, ve své pozdější knize vzpomínal, jak blahodárně na něj ta tři slova zapůsobila: chtějí práci, mají ji mít, snad to tedy nebude tak zlé – myslel si. Dostal prý tehdy po úmorné cestě do neznáma příliv energie – protože se mu dostalo n a d ě j e. Samozřejmě falešné naděje, ale on a tisíce dalších po něm, kteří prošli onou branou, se jí drželi, protože člověk zkrátka naději potřebuje.

A tak je úžasné a příznačné, že nadační fond a festival založené panem Jiřím Polákem nesou název Věčná naděje. Připomínají primárně tzv. terezínské autory a další skladatele a jejich díla vzniklá v časech nesvobodných a nedobrých. Festival jim dává naději, že nebudou zapomenuti a že se třeba z jejich utrpení dokážeme poučit. Snad ano: opravdu se zdá, že jména autorů, kteří měli být umlčeni, se i díky Věčné naději daří připomínat a oživovat, protože se nabízí stále více možností slyšet hudbu takového Pavla Haase, Gideona Kleina, Hanse Krásy, Viktora Ullmana… a to i mimo festivalová pódia. To je dobrá a nadějná zpráva.

Měli bychom si přát vedle toho obligátního zdraví častěji právě naději a více naděje, protože do jakýchkoli do časů, kdy se z jakýchkoli důvodů smráká v duši, je jí potřeba jako soli. Na shledanou na některém z koncertů festivalu, který na to nezapomíná, festivalu Věčná naděje.  

Eva Hazdrová Kopecká, muzikoložka

Porota skladatelské soutěže Věčná naděje 2025

Komorní soubor Belfiato Quintet vznikl v roce 2005. Členové kvintetu - Oto Reiprich – flétna, Jan Souček – hoboj, Jiří Javůrek – klarinet, Jan Hudeček – fagot, Kateřina Javůrková - lesní roh, jsou hráči předních orchestrů (Česká filharmonie, Orchestr Národního divadla, PKF – Prague Philharmonia). Získali také ocenění na mezinárodních interpretačních soutěžích, např. na soutěži ARD v Mnichově, Pražském Jaru a Concertinu Praga. Belfiato Quintet je držitelem 1. ceny ze soutěže Antonína Rejchy na festivalu v rakouském Semmeringu. V roce 2011 získal soubor na mezinárodní soutěži dechových kvintet „Henri Tomasi“ v Marseille (Francie) 3. cenu společně s cenou za nejlepší provedení Tomasiho skladby. Soubor vystupuje pravidelně v Čechách i v zahraničí. Představil se například v koncertní sezoně České filharmonie, Českého spolku pro komorní hudbu a komorních cyklech Symfonického orchestru hl.m. Prahy FOK a PKF – Prague Philharmonia, spolupracoval s Českou televizí a Českým rozhlasem. V ČT se objevil v dokumentu Theodory Remundové „České komorní zlato“.

Aleš Pavlorek je hudební skladatel, klarinetista a pedagog působící ve Zlíně. Byl 1. klarinetistou Filharmonie Bohuslava Martinů a aktivním hráčem různých komorních seskupení (Dechové kvinteto FBM, Stadlerové klarinetové kvarteto a další). Skladatelské a aranžérské činnosti se věnuje již třicet let. Komponuje především komorní instrumentální hudbu, ale v poslední době píše i skladby pro dechové a symfonické orchestry. Jeho hudba je založena na tonálně-modálním principu. Přestože v jeho tvorbě najdeme i moderní kompoziční techniky, autor je využívá vždy jen rámcově a pouze v širších harmonických souvislostech.

Martina Jankovská se věnuje od roku 2020 vedení festivalu Věčná naděje, které převzala po jeho zakladateli Jiřím Polákovi (+ 2021). Je členkou správní rady Nadačního fondu Hudba pro Věčnou naději. Vlastní profesí advokátka, od roku 2014 působí ve vlastní kanceláři pod značkou ExIure, dříve pracovala v mezinárodních advokátních kancelářích v Brně a v Praze. Umění, ať už hudební, výtvarné či dramatické jsou pro ni neoddělitelnou součástí tvorby a vnímání krásy v životě sloužící k povznášení lidského ducha.

Kristina Vocetková je jednou z nejslibnějších českých violoncellistek své generace. V roce 2019 založila s houslistou Matoušem Pěruškou a klavíristou Janem Vojtkem klavírní trio, Trio Bohémo. V krátkém čase získali několik mezinárodních cen ze soutěží jako je Joseph Haydn International Chamber Music Competition ve Vídni, Melbourne International Chamber Music Competition v Austrálii, Parkhouse Award v Londýně nebo Joseph Joachim Chamber Music Competition v Německu. V roce 2023 byla triu udělena Cena Českého spolku pro komorní hudbu a byli hosté v pořadu In Tune v BBC Radio 3. Společně debutovali například v londýnské Wigmore Hall, v Musikverein ve Vídni nebo v Manchesteru ve Stoller Hall. Představili se na festivalech Pražské Jaro, Gent Festival van Vlaanderen v Belgii nebo na Schwarzwald Musikfest v Německu. V nadcházející sezóně je čeká několik turné po USA a v Austrálii.

Yuval Shaked je izraelský skladatel a muzikolog. Studoval na Rubinově hudební akademii na univerzitě v Tel Avivu a v letech 1981 - 1984 u Mauricia Kagela na Musikhochschule Köln. V letech 1985 - 2005 přednášel na Kibbutzim College v Tel Avivu a v letech 2000 - 2023 na Haifské univerzitě (2011-15 vedoucí katedry hudby; 2016-2020 vedoucí umělecké školy). V letech 1990-96 působil jako redaktor publikací Izraelského hudebního institutu a v letech 2000-08 vedl Feher Jewish Music Center při Muzeu diaspory v Tel Avivu. V letech 2010, 2012 a 2014 byl lektorem Mezinárodních letních kurzů nové hudby v Darmstadtu. Produkoval řadu koncertů a nahrávek. Jeho texty byly publikovány v několika časopisech, knihách a lexikonech. Jeho skladby byly hojně uváděny na renomovaných festivalech.

Lukáš Sommer je jednou z předních osobností současné generace mladých skladatelů. Od roku 1998 studoval na Konzervatoři v Českých Budějovicích kytaru u prof. Vilmy Manové a skladbu u prof. Jiřího Churáčka. V roce 2003 studoval jeden rok na Pražské konzervatoři u profesora Věroslava Neumanna. V roce 2009 absolvoval Akademii múzických umění, kde studoval skladbu u profesora Ivana Kurze. Je autorem více než padesáti opusů různého žánru. Kromě orchestrální hudby (např. Kantáta Trny v závoji, Koncert pro harfu a orchestr, Monolit pro dechový orchestr a bicí nástroje, Koncert pro orchestr a další) se Sommer zaměřuje na komorní hudbu (např. Dva smyčcové kvartety, Klavírní trio „Xcape“, Labyrint – Sonáta pro cembalo, Cikána a Odyseu). Další linií Sommerovy tvorby je vokální hudba – často využívající texty současných básníků (např. cyklus písní Headland, Floating Island, melodrama Nikdo mě dlouho nepohladil, Song of the Gallows, ABC). Zvláštní místo mezi jeho díly zaujímá opera Ela, Hela a Stop, libreto hry Václava Havla. Skládá také díla pro děti, konkrétně dětskou operu Herkules a muzikál Sindibad. Jeho hudbu interpretovali Sir Nicolas Daniel, Carlo Jans, Jana Boušková, Vilém Veverka, Pavel Šporcl, Jan Mikušek, Sebastien Bagnout, Jan Kučera, Sednunum Orchestra, Bremerhaven Orchestra, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Pražský filharmonický sbor a ostatní. Kromě pravidelného vystupování na domácí scéně vystupoval se svou hudbou ve více než 15 zemích.

Věčná naděje
Navštivte minulý ročník skladatelské soutěže
Přejít na 1. ročník soutěže

Partneři festivalu

Realizováno ve spolupráci s Národním divadlem v rámci projektu Musica non grata s podporou Velvyslanectví Spolkové republiky Německo Praha

Musica non grata

Generální partner

ALEF NULA, a.s.

Další partneři

ČEPS, a.s.
PRE
Ministerstvo kultury ČR
CYRRUS
Státní fond kultury
RSBC
STORAGE ONE, a.s.

Podporovatelé

Accolade
Městská část Praha 1
CertiCon
Hotel Rott

Ve spolupráci

Polský institut Praha

Záštitu převzali

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
ministryně pro místní rozvoj, 
paní Klára Dostálová
Ministerstvo kultury
ministr kultury, 
pan Lubomír Zaorálek
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR,
pan Radek Vondráček
Senát Parlamentu České republiky
předseda Senátu Parlamentu ČR, pan Miloš Vystrčil
Senát parlamentu ČR
předseda Senátu Parlamentu ČR,
pan Miloš Vystrčil
Velvyslanectví Spolkové republiky Německo Praha
Velvyslanec SRN v Praze,
Dr. Christoph Israng
Ustavni soud
předseda Ústavního soudu, 
pan Pavel Rychetský
Ústecký kraj
hejtman Ústeckého kraje, 
pan Jan Schiller
MMR ČR
ministryně pro místní rozvoj, paní Klára Dostálová
Ministerstvo kultury ČR
náměstek ministra kultury,
 pan Milan Němeček

Mediální partneři

Respekt logo
Harmonie logo
Klasika plus logo
Opera plus logo
Rádio Classic Praha logo
Český rozhlas D-dur logo

Partner přednášky dne 1.3.2023

Winternitzova vila

Partner koncertu dne 8.3.2023

Stadler-trierNKČRCharitaAlzheimer Home Pitkovice

Poděkování

členům Klubu podporovatelů
Personal Connect s.r.o.

Přihlašte se k odběru newsletteru

* povinné pole
© Nadační fond Hudba pro Věčnou naději
Varšavská 714/38, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Kontaktní e-mail: info@vecnanadeje.org
+420 721 585 178 (Irma Mrázková, ředitelka festivalu)