Unikátní festival pořádaný Nadačním fondem Hudba pro Věčnou naději mapuje od roku 2017 českou, německou, židovskou a křesťanskou kulturu, jejichž soužití a prolínání dalo na našem území vzniknout pozoruhodným hudebním dílům. Organizátoři se systematicky věnují prezentaci děl hudebních skladatelů tvořících v těžko představitelných podmínkách koncentračních táborů během 2. světové války. Během festivalu tak zaznělo dílo Viktora Ullmana, Hanse Krásy, Ervína Schulhoffa, Pavla Haase, Gideona Kleina a dalších.
Cílem festivalu je zachovat a dále rozvíjet jejich unikátní umělecký odkaz výjimečných uměleckých kvalit, nést v dnešní době tolik potřebné poselství humanity.
„Našimi úkoly je připomínat, usilovat o vyrovnání se minulostí a především bránit vzniku násilí, nenávisti či jiné formě diskriminace z důvodů rasy, etnické či prostě kulturní odlišnosti. Neboť umění bylo vždy projevem svobody, a to právě i v časech útlaku a nesvobody,“ říká Martina Jankovská, zakladatelka Nadačního fondu Hudba pro Věčnou naději.
Festival, který zahrnuje nejen samotné koncerty, ale také přednášky, divadelní vystoupení, představil veřejnosti dokument Terezínští autoři, který přibližuje hudbu období nesvobody, život a dílo skladatelů Pavla Haase, Hanse Krásy či Gideona Kleina. V Terezíně nevznikala jen díla vážné hudby, ale také kabaretní a divadelní hry, proto festival láká nejen publikum navštěvující koncerty klasické hudby, ale také posluchače jazzu, šansonu, mládež a děti.