Logo - Věčná naděje VSTUPENKY
English

8. 3. 2023 | Naděje III. | Zrcadlová kaple Klementina

Vstupenky

Naděje III. - 8. 3. 2023, 19.30 hod.
Zrcadlová kaple Klementina
Klavírní recitál
Benefiční koncert
Ivo Kahánek – klavír

QR kód

Přispět můžete na místě či online na portálu Donio.cz: https://www.donio.cz/alzheimer-home-pitkovice

V rámci 6. ročníku festivalu Věčná naděje vystoupí 8. března pianista Ivo Kahánek v Zrcadlové kapli pražského Klementina. Benefiční recitál pro těžce nemocné pacienty trpící Alzheimerovou chorobou je výsledkem partnerské spolupráce Festivalu Věčná naděje, Nadačního fondu Stadler-Trier, Národní knihovny České republiky, Charity Česká republika a Alzheimer Home Pitkovice.


Program:

Gideon Klein – Sonáta pro klavír č. 1 (1943)
Franz Schubert – Impromptus pro klavír D. 899, op. 90 (výběr)
Pavel Haas – Suita pro klavír, op. 13
Béla Bartók – Sonáta pro klavír, Sz. 80

Program klavírního recitálu Ivo Kahánka postupně zrál dva roky. Byl to právě Kahánek, který natočil na svou debutovou desku Klavírní sonátu Gideona Kleina. Mimochodem to byla stejná sonáta, se kterou soutěžil na Mezinárodní hudební soutěži o cenu Pražského jara, jejíž se stal v roce 2004 vítězem. Recitál jednoho z našich nejvyhledávanějších klavíristů je sestaven na míru naší dramaturgické linii. Základ programu se nese na vlně fúze terezínských autorů Gideona Kleina a Pavla Haase společně s jedním z hlavních představitelů raného romantismu Franze Schuberta. S oběma skladebnými skupinami zdánlivě nesourodý Béla Bartók je pomyslnou třešničkou na dortu benefičního koncertu Věčné naděje.  Bartók, stejně jako Klein a Haas, byl konfrontován s fašismem prostoupenou vlastí, což mělo za následek jeho emigraci do USA. Tato pomyslná paralela mezi jedním z hlavních představitelů hudby 20. století a terezínskými autory tvoří nekompromisní program, který poukazuje na ryzí velikost autorů 20. století v konfrontaci s tklivou a zádumčivou hudbou Franze Schuberta. Kahánek je dvojitým držitelem Ceny Anděl v kategorii Klasická hudba a držitel ocenění Classic Prague Awards.

Charitativní vystoupení tří houslistů Mattea Hagera, Davida Hernycha a Marka Pavlici proběhne v Alzheimer Home Pitkovice 12. dubna v kooperaci s Nadačním fondem Stadler-Trier, který rozmanitými způsoby podporuje výjimečné nadané mladé talenty klasické hudby. K těm patří i hudebníci, jež společně vystoupí na koncertě pro radost klientů dlouhodobě hospitalizovaných v pitkovickém Alzheimer Home.

Ráda bych zdůraznila, že právě hudba je pro klienty s Alzheimerovou chorobou či jiným typem demence jako balzám. Muzikoterapie je pro naše klienty jako podpora komunikace. Mnohdy někteří klienti s poruchou řeči na hudbu reagují tak, že si vzpomínají na slova zpívají si. Moc krásné je vidět takto šťastné, říká ředitelka Alzheimer Home Pitkovice Marcela Slowiková.

Alzheimer Home Pitkovice se specializuje na komplexní péči o seniory a nemocné s Alzheimerovou chorobou a ostatními onemocněními způsobujícími demenci, včetně Parkinsonovy choroby a další neurodegenerativní onemocnění.

Ivo Kahánek – životopis

Jako interpret nevšední emocionální síly a hloubky si Ivo Kahánek získal pověst jednoho z nejpůsobivějších umělců své generace. Svůj dar okamžitě navázat citovou vazbu s publikem dokáže náležitě zužitkovat ve skladbách od baroka po modernu, s těžištěm v romantickém repertoáru. V cizině je rovněž pokládán za specialistu na interpretaci české hudby.

V roce 2004 se stal absolutním vítězem mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro a již předtím získal ocenění v mnoha významných kláních u nás i v cizině (Maria Canals Piano Competition v Barceloně, Vendome Prize ve Vídni, Stiftung Tomassoni Wettbewerb v Kolíně nad Rýnem, Mezinárodní soutěž Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních, Concertino Praga aj.).

Po úspěšných debutech na festivalu Beethovenfest v Bonnu a na Pražském jaru obdržel pozvání od Symfonického orchestru BBC k vystoupení na festivalu BBC Proms v londýnské Royal Albert Hall. Tam v srpnu 2007 pod taktovkou Jiřího Bělohlávka provedl Klavírní koncert č.4 Inkantace Bohuslava Martinů, živě přenášený televizí a rádiem BBC i českou stanicí Vltava. Tento kritikou oceněný debut nabízí německé vydavatelství Deutsche Grammophon jako digitální download. Není divu, že si Ivo Kahánka vybral Sir Simon Rattle ke dvěma vystoupením s Berlínskou filharmonií v listopadu 2014. Následoval nadšený ohlas odborné kritiky i široké veřejnosti. Mladý klavírista se stal po Rudolfu Firkušném teprve druhým českým pianistou v historii, jenž vystoupil s tímto světoznámým tělesem. Kromě toho spolupracuje Ivo Kahánek pravidelně s Českou filharmonií a má za sebou úspěšná vystoupení s Mahler Chamber Orchestra, Wiener Symphoniker, BBC Scottish Symphony Orchestra Glasgow, Essener Philharmoniker, Orchestrem WDR Kolín nad Rýnem, Curyšským komorním orchestrem, Symfonickým orchestrem Hlavního města Prahy FOK, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Pražskou komorní filharmonií, Filharmonií Brno a mnoha jinými. Z dalších významných umělců, s nimiž spolupracoval, jmenujme alespoň dirigenty Semjona Byčkova, Johna Eliota Gardinera, Jakuba Hrůšu, Andrése Orozco-Estradu, Rafaela Payareho, Pinchase Steinberga, Vladimira Ashkenazyho, Tomáše Netopila, Andreje Borejka, Libora Peška či Zdeňka Mácala, houslistu Daniela Hopea, violoncellistku Alissu Weilerstein, violistu Paula Neubauera, Pavel Haas Quartet, Tetzlaff Quartet, sopranistku Martinu Jankovou či tenoristu Pavla Černocha. V roce 2018 se stal držitelem ceny Classic Prague Award za sólistický výkon roku.

Ivo Kahánek podepsal v roce 2007 exkluzivní smlouvu s vydavatelstvím Supraphon Music a od té doby nahrál celkem patnáct CD s díly Fryderyka Chopina, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, Gideona Kleina, Miloslava Kabeláče, Jeana Francaixe, Jacquesa Iberta aj. Za nahrávku Klavírních koncertů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů za doprovodu Bamberger Symphoniker pod taktovkou Jakuba Hrůši získal prestižní ocenění BBC Music Magazine Award a toto CD obdrželo i další významná ocenění - nahrávku měsíce BBC Music Magazine, Choix de Classique HD, Nahrávku týdne BBC Radio 3, Cenu Anděl v kategorii Klasika a bylo také nominováno na mezinárodní cenu ICMA. Za album Písní Bohuslava Martinů s Martinou Jankovou a Tomášem Králem je Ivo rovněž držitelem ceněné Zlaté ladičky (Diapason d’Or francouzského odborného časopisu Diapason) a výběrů měsíce v časopisech Opernwelt a Opera News. Jeho zatím posledním výrazným nahrávacím počinem je nahrávka kompletního klavírního díla Antonína Dvořáka na 4 CD, která byla na sklonku roku 2021 rovněž nominována na ICMA, obdržela nejvyšší hodnocení v časopisech Gramophone a Diapason a stejně jako předchozí deska získala Cenu Anděl v kategorii Klasika. Kromě toho natáčí pro Český rozhlas, Českou televizi a stanici Mezzo.

Ivo Kahánek je absolventem Janáčkovy konzervatoře v Ostravě a Akademie múzických umění v Praze. Má za sebou také studijní stáž na londýnské Guildhall School of Music and Drama a mistrovské kurzy pod vedením Karl-Heinze Kämmerlinga, Christiana Zachariase, Alicie de Larrocha, Imogen Cooper, Petera Frankla a dalších osobností. V současnosti působí jako docent na Hudební a taneční fakultě AMU v Praze a vede mistrovské kurzy klavíru v rámci Letní hudební akademie v Kroměříži a Klavírních kurzů Pražské konzervatoře.

Stadler-trierNKČRCharitaAlzheimer Home Pitkovice

Partneři festivalu

Realizováno ve spolupráci s Národním divadlem v rámci projektu Musica non grata s podporou Velvyslanectví Spolkové republiky Německo Praha

Musica non grata

Generální partner

ALEF NULA, a.s.

Další partneři

PRE
Ministerstvo kultury ČR
Státní fond kultury
CYRRUS
RSBC

Podporovatelé

Accolade
Městská část Praha 1
CertiCon
Hotel Rott

Ve spolupráci

Polský institut Praha

Záštitu převzali

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
ministryně pro místní rozvoj, 
paní Klára Dostálová
Ministerstvo kultury
ministr kultury, 
pan Lubomír Zaorálek
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR,
pan Radek Vondráček
Senát Parlamentu České republiky
předseda Senátu Parlamentu ČR, pan Miloš Vystrčil
Senát parlamentu ČR
předseda Senátu Parlamentu ČR,
pan Miloš Vystrčil
Velvyslanectví Spolkové republiky Německo Praha
Velvyslanec SRN v Praze,
Dr. Christoph Israng
Ustavni soud
předseda Ústavního soudu, 
pan Pavel Rychetský
Ústecký kraj
hejtman Ústeckého kraje, 
pan Jan Schiller
MMR ČR
ministryně pro místní rozvoj, paní Klára Dostálová
Ministerstvo kultury ČR
náměstek ministra kultury,
 pan Milan Němeček

Mediální partneři

Český rozhlas D-dur

Partner přednášky dne 1.3.2023

Winternitzova vila

Partner koncertu dne 8.3.2023

Stadler-trierNKČRCharitaAlzheimer Home Pitkovice

Koncert dne 21. 2. 2024 pod záštitou
Velvyslanectví USA v České republice

US Embassy

Partner koncertu dne 24. 2. 2024
Židovské muzeum v Praze

Židovské muzeum

Partner koncertu dne 14. 3. 2024
Národní knihovna ČR

Národní knihovna České republiky

Partner koncertu dne 27. 3. 2024
C. Bechstein Pianocentrum Praha

C. Bechstein

Koncert 21. 4. se koná ve spolupráci
s Volmanovou vilou

Volmanova vila

Poděkování

členům klubu Podporovatelů
Personal Connect s.r.o.

Přihlašte se k odběru newsletteru

* povinné pole
© Nadační fond Hudba pro Věčnou naději
Varšavská 714/38, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Kontaktní e-mail: info@vecnanadeje.org
+420 721 585 178 (Irma Mrázková, ředitelka festivalu)