Logo - Věčná naděje VSTUPENKY
English

23. 2. 2023 | Naděje I. | Kostel sv. Šimona a Judy

Vstupenky

Naděje I. - 23. 2. 2023, 19.30 hod
Kostel sv. Šimona a Judy
Zahajovací koncert „Terezín 1943“

Program:
Giuseppe Verdi – Requiem
Český filharmonický sbor Brno
Petr Fiala – sbormistr
Tomáš Brauner – dirigent
Helena Fialová – klavír
Jana Sibera – soprán
Jana Sýkorová – alt
Tomáš Černý – tenor
Jozef Benci – bas

Rafael Schächter byl československý hudební skladatel, pianista a dirigent židovského původu, který se aktivně podílel na kulturním životě v terezínském ghettu. Díky neutuchající touze po provozování milované hudby, která ho neopustila ani v tragických chvílích jeho života, vznikla neopakovatelná představení Figarovy svatby, Prodané nevěsty či Requiem Giuseppe Verdiho. V případě Verdiho velkolepého díla se jednalo o největší hudební projekt, který se v Terezíně uskutečnil, a my si v roce 2023 připomínáme 80 let od terezínského provedení. Novodobé reprízy tohoto tematického programu včetně promítání filmu Defiant Requiem proběhly v Terezíně v rámci MHF Pražské jaro a taktéž v Katedrále sv. Víta, však vždy ve verzi symfonické čili za doprovodu orchestru. Na festivalu Věčná naděje představíme historickou rekonstrukci terezínského provedení, které se uskutečnilo šestnáctkrát vždy pouze za doprovodu klavíru. Půjde o emocemi nabitý večer ve svrchovaně profesionálním provedení. Na koncertě se představí jedno z nejlepších evropských sborových těles Český filharmonický sbor Brno (sbormistr Petr Fiala) pod vedením šéfdirigenta FOK Tomáše Braunera. Sólisty večera budou Jana Sibera, Tomáš Černý, Jana Sýkorová a Jozef Benci. Tento koncert se koná ve výročí 210 let od narození Giuseppe Verdiho.

Český filharmonický sbor Brno představuje nejen v českém, ale i světovém kontextu absolutní špičku v oboru sborového umění.  Dirigenti, orchestry a sólisté, s nimiž sbor doposud spolupracoval, se o něm vyjadřují v superlativech. Odborná kritika pak oceňuje především kompaktní zvuk a širokou škálu výrazových prostředků, jimiž disponuje. Český filharmonický sbor Brno (založen 1990) vystupuje na všech prestižních evropských festivalech i významných koncertech a vždy dokáže posluchače uchvátit mimořádným hudebním cítěním.

Za úspěchy tělesa stojí jeho zakladatel, sbormistr a ředitel Petr Fiala (1943). Vystudoval brněnskou konzervatoř a JAMU (klavír, kompozice, dirigování), je autorem sta osmdesáti skladeb. Sbormistrovské a dirigentské činnosti se věnuje více než padesát let. 

Sbor se zaměřuje na oratorní, kantátový a operní repertoár. Díky své kvalitě absolvuje ročně přes devadesát koncertů doma i v zahraničí. Spolupracuje s nejlepšími světovými orchestry a dirigenty. 

Sbor má rozsáhlou diskografii a získal řadu ocenění: V roce 2007 obdržel dvě významné evropské ceny – Echo Klassik za Soubor roku 2007 (provedení Brucknerových motet) a Nahrávka roku 2007 za Lisztovo oratorium Christus. Ocenění sbírá sbor i na jiných kontinentech - japonský hudebně-kritický časopis Geijutsu Disc Review  mu v září 2011  udělil za live nahrávku Dvořákova Requiem prestižní ocenění Tokusen. Český filharmonický sbor Brno je držitelem prestižního ocenění Classic Prague Awards v kategorii Vokální výkon za rok 2019.

Druhým sbormistrem Českého filharmonického sboru Brno je Michael Dvořák.

Činnost Českého filharmonického sboru Brno finančně podporuje Jihomoravský kraj, statutární město Brno a Ministerstvo kultury ČR. Generální partner Českého filharmonického sboru Brno je TESCAN ORSAY HOLDING, a. s.

Sólistka opery Národního divadla v Praze, čerstvá držitelka ceny Thalie, Jana Sibera patří k nejvyhledávanějším interpretkám sopránového oboru u nás. Vystudovala Pražskou státní konzervatoř  a Hudební akademii múzických umění v Praze. Pravidelně vystupuje v rolích Violetta (Traviata), Manon,Susanna (Figarova svatba), Gilda (Rigoletto),Donna Anna (Don Giovanni), Lucia di Lammermoor, Julie (Romeo a Julie), Ofelie (Hamlet),Liška Bystrouška , Terinka  (Jakobín), Blaženka (Tajemství), Mařenka (Prodaná nevěsta),Michaela (Carmen) ,Marie (Dcera pluku) a mnoho dalších. Je stálým hostem Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Dvakrát byla nominována na cenu Thálie,za roli Ofélie a Violetty. Roli Ofélie úspěšně ztvárnila v opeře Göteborg ve Švédsku a titulní roli Violetty v opeře La Traviata v Národní irské opeře v Dublinu. Spolupracuje se všemi významnými orchestry v České republice a absolvovala několik turné po Japonsku , Koreji a Číně. Jana Sibera se stala jediným hostem na profilovém CD Jonase Kaufmanna pro firmu Decca.

Slovenský basista Jozef Benci absolvoval Konzervatoř a Vysokou školu múzických umění v Bratislavě pod vedením Sergeje Kopčáka. Od roku 2007 pravidelně vystupuje jako sólista  Opery SND v Bratislavě a Národního divadla v Praze a také s Českou filharmonií, Slovenskou filharmonií i Filharmonií Brno. K jeho nejvýraznějším rolím patří Collin v Pucciniho Bohémě, Vodník ve Dvořákově Rusalce, Ferrando ve Verdiho Trubadúrovi, Sarastro v Mozartově Kouzelné flétně nebo Mefisto v Gounodově Faustov nebo Lucifer v Dvořákově opeře Čert a Káča. Roku 2011 se v Londýně podílel na koncertním provedení Smetanovy Prodané nevěsty v roli Kecala pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. Na Bratislavských hudebních slavnostech 2011 vystoupil s vynikajícím ohlasem na společném pěveckém recitálu s Editou Gruberovou. Významné je také jeho koncertní působení v basových partech Janáčka (Glagolská mše), Dvořáka (Stabat Mater, Requiem,  Svatá Ludmila) nebo Verdiho (Requiem). Dosud vystoupil mj. v České republice, Lucembursku, Francii, Rumunsku, Itálii, Rakousku, Polsku a Německu. V roce 2019 nahrál pro Supraphon CD Ruských romancí. Pro stejný label v roce 2014 ve spolupráci s Tomášem Netopilem a Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu basový part Glagolské mše. Loni také s velkým úspěchem vystoupil jako sólista basového partu Glagolské mše na koncertech orchestru Santa Cecilia pod taktovkou Jakuba Hrůši. Na podzim 2022 se účastnil v roli Krále Hydraota produkce Dvořákovy opery Armida v rámci festivalu v irském Wexfordu.

Sbormistr a dirigent PETR FIALA vystudoval brněnskou konzervatoř (hra na klavír, kompozice, dirigování) a v roce 1971 ukončil JAMU ve třídě prof. Jana Kapra. Vedle činnosti pedagogické (byl profesorem brněnské konzervatoře) a kompoziční (je autorem bezmála 200 skladeb) se již více než 50 let intenzivně věnuje činnosti sbormistrovské a dirigentské. Jako skladatel i jako dirigent je Petr Fiala laureátem řady národních i mezinárodních soutěží, působí jako lektor dirigentských kurzů i jako člen mezinárodních porot. Je zván jako hostující dirigent k našim i zahraničním orchestrům a sborům při provádění vokálně-instrumentálních skladeb. V roce 1990 založil Český filharmonický sbor Brno, který se pod jeho vedením propracoval mezi nejlepší evropská sborová tělesa. V roce 2009 obdržel od České biskupské konference Řád Cyrila a Metoděje za vynikající výsledky v oblasti dirigování a skladatelské činnosti. V roce 2013 obdržel Petr Fiala Cenu města Brna v oboru hudba za dlouholetou uměleckou činnost a reprezentaci města Brna a v roce 2016 Cenu Jihomoravského kraje za významnou reprezentaci Jihomoravského kraje v oblasti kultury.

Renomovaný český tenorista Tomáš Černý hostoval na domácích i zahraničních operních scénách, např. v roce 2013 prince v Dvořákově Rusalce v Staatstheater Nürnberg, 2012 spolupráci s evropským operním domem roku 2009 a 2010 Theater Basel (Janáčkova Káťa Kabanová), dále prince v Dvořákově Rusalce v Opernhaus Zürich (2010) nebo Lacu Klemeně z Janáčkovy Její pastorkyně ve Staatstheater Stuttgart v režii Calixta Bieita (2008). 

V zahraničí je Tomáš Černý považován za specialistu na český, zejména Dvořákův koncertní repertoár - nahrávka Dvořákova Requiem (ArcoDiva) získala v roce 2011 prestižní japonské ocenění Tokusen. Je držitelem ceny Thálie 2000 za hlavní roli v Lehárově Zemi úsměvů a ceny Libuška na festivalu Opera 2005 za ztvárnění Edgarda v Donizettiho Lucii di Lammermoor. 

Na mistrovských kurzech v roce 2006 navázal spolupráci s prof. Margreet Honig z Amsterdamu. Pěveckou techniku dále zdokonaluje se sopranistkou Christinou Vasilevou. 

K profilovým rolím Tomáše Černého patří don José (Bizet - Carmen), Cavaradossi (Puccini - Tosca), Rodolfo (Puccini - La boheme), Pinkerton (Puccini - Madama Butterfly), Lohengrin (Wagner), Loris Ipanoff (Giordano - Fedora), Radames (Verdi - Aida), Hoffmann (Offenbach – Les Contes d'Hoffmann), Laca (Janáček - Její pastorkyňa), Boris (Janáček – Káťa Kabanová), Princ (Dvořák - Rusalka), Jeník (Smetana - Prodaná nevěsta) ad. 

Umělec se představil koncertnímu publiku od tokijské Oji Hall přes většinu evropských zemí až po Palacio de Bellas Artes v Mexico City. Je častým hostem prestižních domácích i zahraničních festivalů (Dresdner Musikfestspiele, Milano Musica, Pražské jaro, Mezinárodní festival soudobé hudby Varšavský podzim) i operních scén (Národní divadlo a Státní opera v Praze, Komische Oper Berlin, Staatstheater Wiesbaden, Slovenské národné divadlo v Bratislavě ad.). Spolupracoval s dirigenty, jako jsou Jiří Bělohlávek, Manfred Honeck, Enrico Delamboye, Gabriel Feltz, Vladimir Fedosejev, Jacek Kaspszyk, Marc Piollet, Helmuth Rilling nebo Carl St. Clair. 

Partneři festivalu

Realizováno ve spolupráci s Národním divadlem v rámci projektu Musica non grata s podporou Velvyslanectví Spolkové republiky Německo Praha

Musica non grata

Generální partner

ALEF NULA, a.s.

Další partneři

Ministerstvo kultury ČR
PRE
Státní fond kultury
RSBC

Podporovatelé

CYRRUS
Accolade
STORAGE ONE, a.s.
Městská část Praha 1
OSA

Ve spolupráci

Polský institut Praha

Záštitu převzali

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
ministryně pro místní rozvoj, 
paní Klára Dostálová
Ministerstvo kultury
ministr kultury, 
pan Lubomír Zaorálek
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR,
pan Radek Vondráček
Senát Parlamentu České republiky
předseda Senátu Parlamentu ČR, pan Miloš Vystrčil
Senát parlamentu ČR
předseda Senátu Parlamentu ČR,
pan Miloš Vystrčil
Velvyslanectví Spolkové republiky Německo Praha
Velvyslanec SRN v Praze,
Dr. Christoph Israng
Ustavni soud
předseda Ústavního soudu, 
pan Pavel Rychetský
Ústecký kraj
hejtman Ústeckého kraje, 
pan Jan Schiller
MMR ČR
ministryně pro místní rozvoj, paní Klára Dostálová
Ministerstvo kultury ČR
náměstek ministra kultury,
 pan Milan Němeček

Mediální partneři

UNI
GoOut

Partner přednášky dne 1.3.2023

Winternitzova vila

Partner koncertu dne 8.3.2023

Stadler-trierNKČR
© 2022 Nadační fond VĚČNÁ NADĚJE
Varšavská 714/38, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Kontaktní e-mail: info@vecnanadeje.org
+420 721 585 178 (Irma Mrázková, ředitelka festivalu)