Logo - Věčná naděje VSTUPENKY
English

David Dorůžka, Robert Fischmann, Martin Novák

12. 11. 2023, 17:00 | Synagoga Čáslav (Masarykova 111, Čáslav)

KOUPIT VSTUPENKY ZDE

12. 11. 2023, 17:00

Synagoga Čáslav (Masarykova 111, Čáslav)

Jak na místo: Zhruba 1 hodinu z okraje Prahy, možnost parkování v přilehlé ulici Husova. Mapa níže.

Program:

16:00 komentovaná prohlídka synagogy (pro držitele vstupenek)

17:00 koncert

Málaga Robert Fischmann
Shir Le’ilanot David Dorůžka
Sikele Abraham Reisen
Lecha Dodi trad., Robert Fischmann
Mizmor Shir trad., Robert Fischmann
Magen Avot trad., Robert Fischmann
Adon Olam trad., Robert Fischmann
Mi Zot Ola Robert Fischmann
Shekhora Ani Robert Fischmann
Kamavet Ahava Robert Fischmann
Badekn di kale trad., Robert Fischmann
L’olam Va Ed David Dorůžka
Shir HaMidbar David Dorůžka
Liebeslied Kurt Weill
Unter dayne vayse shter'n Avraham Sutzkever/Avrom Brudno
Sh'chav Beni Emanuel Harussi/Shalom Charitonov

Pořadí skladeb bude uvedeno během koncertu

Trio hrálo online pro náš festival v době pandemie, celý koncert můžete kdykoliv zhlédnout na našem youtube kanálu pod názvem Festival Věčná naděje: Dorůžka, Fischmann a Novák představují nepoznané písně židovských autorů

Ohlasy našich abonentů nás vybídly k tomu, abychom koncert pro velký úspěch zopakovali. Tentokrát našim posluchačům nabídneme koncert čtyřnásobného držitele Ceny Anděl Davida Dorůžky v nově zrekonstruované synagoze v Čáslavi. Trio kytaristy Davida Dorůžky, flétnisty a zpěváka Roberta Fischmanna a hráče na bicí nástroje a perkuse Martina Nováka uvede vlastní autorské kusy i skladby oslavující Židovské svátky v průběhu celého roku. Tímto koncertem zahájíme spolupráci s mimopražskými synagogami. Jsme potěšeni tím, že se naše mimopražská premiéra může konat právě v nedávno zrekonstruované synagoze v Čáslavi. Pořádáno ve spolupráci s Nadačním fondem dr. Dagmar Lieblové.

Trojice vydala v září album „Gilgul“ (hebrejské slovo pro koloběh nebo cyklus) s hudbou na pomezí world music a jazzu, které těží z bohatého odkazu židovských hudebních tradic. Částečně tak hudebníci navázali na album Davida Dorůžky Autumn Tales (2016, Animal Music), vyznamenané cenou Anděl za nejlepší jazzové album roku a také v odborné anketě Českého rozhlasu Jazz. Trio vzniklo na sklonku roku 2020 s cílem vytvářet novou hudbu, která by rozvíjela různé židovské hudební tradice, které se během mnoha století vyvíjely v různých regionech Evropy i Blízkého Východu. Všichni tři hudebníci se ovšem židovské hudbě věnovali již dříve, například ve spolupráci s izraelským hudebníkem Yairem Dalalem nebo s americkým multiinstrumentalistou Alanem Bernem. Nové seskupení ovšem vyniká nebývale originálním pojetím a zvukem, opírajícím se jak o nezvyklou instrumentaci, tak o fakt, že i s tradičněji znějícím materiálem hráči pracují s neobyčejnou volností.

A tak se snadno přihodí, že liturgické chasidské nápěvy z východní Evropy se potkávají s melodiemi ze středověkého Španělska a aškenázské písně v jazyce jidiš můžeme slyšet bok po boku s inspiracemi newyorskou downtown scénou. Trio v několika skladbách doplňují saxofonisté Marcel Bárta a Luboš Soukup a trombonista Štěpán Janoušek. „Podstatným jménem gilgul většinou v hebrejštině rozumíme gilgul nešamot, neboli stěhování duší. Tato myšlenka, v židovství mírně kontroverzní, pochází z kabaly. Podle tradice duše putují z těla do těla a plní tak svou roli v rámci tikkun olam, nápravy světa. Jedním z běžných významů slova gilgul je skutečně “cyklus”. Ať už jsme věřící, nebo ne, svůj život si vykládáme a měříme jej pomocí cyklů, ať už přírodních či umělých. Hebrejský kalendář, založený na lunisolárním cyklu, opisuje kružnici, která ohraničuje obsah naší nahrávky. Jejím pomyslným těžištěm je to, čemu se v našich končinách říkalo Mitteleuropa, přesněji řečeno místní tradice synagogální hudby, neboli středoevropského nusachu“, přibližuje inspiraci židovskou tradicí a koncepční rámec alba Robert Fischmann.

David Dorůžka – kytara

Často označovaný jako jedna z vůdčích postav české jazzové scény, je aktivním profesionálním hudebníkem od svých čtrnácti let a má za sebou vystupování po celém světě, spolupráci s řadou světových jmen a dlouhodobé pobyty v metropolích New Yorku a Paříži. Své nejnovější autorské CD Andromeda’s Mystery vydal David Dorůžka v červnu 2022 v sestavě s polským pianistou Piotrem Wylezolem a americkou bubenickou legendou Jeffem Ballardem. Mimoto se v posledních letech účastnil mnoha dalších mezinárodních projektů, turné a nahrávání, např. na albech Sara s Agou Zaryan a Szymonem Mikou, The Multiverse: Knowing se Scottem McLemore, Komeda Unknown 1967 s Piotrem Schmidtem, Homeland s Piotrem Budniakem, nebo hostování s americkou vokální hvězdou Lizz Wright.

Třiačtyřicetiletý Dorůžka začal působit na české jazzové scéně coby teenager. Poté studoval skladbu a improvizaci na Berklee College of Music in Boston a měl též příležitost učit se u hudebníků jako Herbie Hancock, Brian Blade a další. Je nositelem tří cen Anděl za Jazzová alba roku (Autumn Tales, 2016, Silently Dawning, 2008, Hidden Paths, 2004); stejnou cenu obdržel také v roce 2012 za CD Light Year ve spolupráci s kvintetem Inner Spaces. Dorůžka vystupoval na nesčetných prestižních festivalech a v klubech po celém světě a podílel se na desítkách nahrávek. 

Robert Fischmann – flétna, zpěv, efekty 

Flétnista a multiinstrumentalista Robert Fischmann absolvoval Pražskou konzervatoř ve třídě prof. F. Malotína. Během studia anglistiky a obecné lingvistiky na Filozofické fakultě UK se začal věnovat jazzové improvizaci. Zkušenosti sbíral v natolik rozdílných kapelách jako Taliesyn, Baroque Jazz Quintet, Irish Dew, C&K Vocal či Linha Singers. Pravidelně účinkoval i s popovými umělci jako je Lenka Filipová či Marie Rottrová. V rámci jazzové hudby má za sebou spolupráci např. s Concept Art Orchestra, Jazz Dock Orchestra, s orchestrem Gustava Broma, s Brianem Charettem či s Lionelem Loueke. Tato žánrová rozkročenost mu je vlastní i v současnosti: jako zpěvák figuruje ve world-music skupině Bran, jako flétnista je členem česko-polského sextetu Štěpánky Balcarové a Małgorzaty Hutek, jako perkusista spoluvede devítičlenný brassband TooT Ensemble a v neposlední řadě coby multiinstrumentalista a zpěvák působí v kapele Nerez & Lucia. 

Martin Novák – bicí

Martin Novák se narodil roku 1983 v Ostravě a vyrůstal v Chrudimi, hudbě se věnuje od útlého dětství. Vystřídal několik hudebních nástrojů, ale od svých dvanácti let se věnuje především bicím nástrojům. Učil se u hráčů jako Tom Bancroft, Martin Šulc či Jiří Slavíček a později absolvoval prestižní školu Jazz Institute Berlin. Od roku 2002 je Martin Novák neodmyslitelnou součástí české hudební scény, spolupracoval s hudebníky jako Beata Hlavenková, Ondřej Pivec, Steve Walsh, Yvonne Sanchez, Jaromír Honzák nebo Najponk a byl členem kapel Jan Kořínek & Groove a Infinite Quintet. Stejně bohaté zkušenosti má ovšem s účinkováním s umělci z žánrů mimo jazzovou hudbu, opakovaně vystupoval a nahrával např. s Lenkou Dusilovou, Vladimírem Mišíkem, Janou Kirschner nebo skupinou Lanugo. Pravidelně též koncertuje s Robertem Křesťanem a Druhou Trávou. Martin Novák natočil více než třicet CD, z nichž několik získalo Cenu Anděl.

Partneři festivalu

Realizováno ve spolupráci s Národním divadlem v rámci projektu Musica non grata s podporou Velvyslanectví Spolkové republiky Německo Praha

Musica non grata

Generální partner

ALEF NULA, a.s.

Další partneři

PRE
Ministerstvo kultury ČR
Státní fond kultury
CYRRUS
RSBC

Podporovatelé

Accolade
Městská část Praha 1
CertiCon
Hotel Rott

Ve spolupráci

Polský institut Praha

Záštitu převzali

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
ministryně pro místní rozvoj, 
paní Klára Dostálová
Ministerstvo kultury
ministr kultury, 
pan Lubomír Zaorálek
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR,
pan Radek Vondráček
Senát Parlamentu České republiky
předseda Senátu Parlamentu ČR, pan Miloš Vystrčil
Senát parlamentu ČR
předseda Senátu Parlamentu ČR,
pan Miloš Vystrčil
Velvyslanectví Spolkové republiky Německo Praha
Velvyslanec SRN v Praze,
Dr. Christoph Israng
Ustavni soud
předseda Ústavního soudu, 
pan Pavel Rychetský
Ústecký kraj
hejtman Ústeckého kraje, 
pan Jan Schiller
MMR ČR
ministryně pro místní rozvoj, paní Klára Dostálová
Ministerstvo kultury ČR
náměstek ministra kultury,
 pan Milan Němeček

Mediální partneři

Český rozhlas D-dur

Partner přednášky dne 1.3.2023

Winternitzova vila

Partner koncertu dne 8.3.2023

Stadler-trierNKČRCharitaAlzheimer Home Pitkovice

Koncert dne 21. 2. 2024 pod záštitou
Velvyslanectví USA v České republice

US Embassy

Partner koncertu dne 24. 2. 2024
Židovské muzeum v Praze

Židovské muzeum

Partner koncertu dne 14. 3. 2024
Národní knihovna ČR

Národní knihovna České republiky

Partner koncertu dne 27. 3. 2024
C. Bechstein Pianocentrum Praha

C. Bechstein

Koncert 21. 4. se koná ve spolupráci
s Volmanovou vilou

Volmanova vila

Poděkování

členům klubu Podporovatelů
Personal Connect s.r.o.

Přihlašte se k odběru newsletteru

* povinné pole
© Nadační fond Hudba pro Věčnou naději
Varšavská 714/38, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Kontaktní e-mail: info@vecnanadeje.org
+420 721 585 178 (Irma Mrázková, ředitelka festivalu)