Logo - Věčná naděje VSTUPENKY
English

26. 10. 2021 | 19:30 | Kostel sv. Vavřince

VSTUPENKY
Dalším z večerů festivalu nás provede laureát MHS Pražské jaro, sólový klavírista, vyhledávaný komorní hráč a stále více oceňovaný skladatel Adam Skoumal. Ve svém programu skloubí katarzní výpověď Suity Karla Bermana, reflektující zkušenost z koncentračního a vyhlazovacího tábora. Podobně drásavý náboj má Sonáta Leoše Janáčka. Protipólem nabízejícím „věčnou naději“ budou lyrické Písně beze slov Felixe Mendelssohna Bartholdyho a cyklus Jaro Josefa Suka.
Čteným úryvkem bude 26. října uvedena také audiokniha Erika Poláka Tři kapitoly, která letos dostala svou audio podobu díky hlasu herce Daniela Krejčíka.

Adam Skoumal – klavírní recitál

Koupit vstupenky

Program

Johann Sebastian Bach: Largo ze Sonáty BWV 529 (úprava Samuil Feinberg)

Karel Berman: Reminiscence – Suita pro klavír sólo

(Okupace, Osvětim – továrna na mrtvoly, Sám–sám)

Felix Mendelssohn Bartholdy: Písně beze slov op. 4

Leoš Janáček: Sonáta 1.X.1905 („Z ulice“)

Josef Suk: Jaro op. 22a

Adam Skoumal

Adam Skoumal v sobě spojuje dnes vzácnou kombinaci interpreta a tvůrce a pokračuje tak ve slavné tradici komponujících klavírních virtuózů lisztovského typu. Jako pianistu jej zná publikum v Evropě, v USA a v Japonsku. Jako skladateli se mu dostalo četných uznání, počínaje soutěží Pražského jara 1998. Coby doprovazeče ho vyhledávají sólisté, zejména nejlepší houslisté své generace Milan Al Ashhab či Roman Patočka. Jeho klavírní technika si poradí s těmi nejtěžšími skladbami, jako jsou Rachmaninovovy koncerty, ale Skoumal jde nevyšlapanou cestou uvádění méně hraných skladeb. Ve výčtu dirigentů a orchestrů, s nimiž spolupracoval, najdeme Petra Altrichtera, Serge Baudo, Lukasze Borowicze, Jiřího Kouta, Jakuba Hrůšu, Leoše Svárovského, Stanislava Vavřínka, Petra Vronského a Andrease Sebastiana Weisera, Slovenskou filharmonii, Bamberské symfoniky ad. V minulých letech se Adam Skoumal představil v cyklech České filharmonie či Symfonického orchestru FOK, na festivalech Pražské jaro, Moravský podzim, Janáčkův Máj, Concentus Moraviae, Lípa Musica a podnikl také četná zahraniční vystoupení s orchestrem Národního divadla. Skladby si u něj v minulosti objednaly mezinárodní soutěže ve švýcarském Sionu a v Buenos Aires či festival Pražské jaro.

Adam Skoumal – klavírní recitál

Adam Skoumal studoval na Pražské konzervatoři, poté na AMU ve třídě Jana Panenky a Petera Toperczera. Poté obdržel stipendium na Southern Methodist University v Dallasu a o dva roky později na Manhattan School of Music v New Yorku. Zúčastnil se řady mezinárodních mistrovských kurzů vedených Lazarem Bermanem, Andrásem Schiffem, Philippem Entremontem a Eugenem Indjicem či Mariánem Lapšanským.

Laureát několika českých a zahraničních soutěží dnes působí na Konzervatoři v Praze jako pedagog klavíru a komorní hry.
© 2021 Nadační fond VĚČNÁ NADĚJE
Varšavská 714/38, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Kontaktní e-mail: info@vecnanadeje.org
+420 721 585 178 (Irma Mrázková, ředitelka festivalu)