Logo - Věčná naděje VSTUPENKY
English

Marek Švejkar, Lenka Korecká

29. 2. 2024, 19:30 | Kostel sv. Vavřince pod Petřínem

KOUPIT VSTUPENKY ZDE

Niels Wilhelm Gade - Fantasiestücke op.43 (1864)

I. Andantino con moto
II. Allegro vivace
III. Ballade
IV. Allegro molto vivace

Ervin Schulhoff - Hot-Sonate (1930)

I.♩ = 66
II. Halbe = 112
III. ♩ = 80
IV. Halbe = 132

přestávka

Sergej Prokofjev - Sonate Op.94 (1943)

I. Moderato
II. Scherzo
III. Andante
IV. Allegro con brio

"Mladá naděje" je naše podaná ruka začínajícím umělcům dosahujícím mezinárodní úspěchy. Marek Švejkar a Lenka Korecká představí ojedinělý program složený na míru našemu festivalu. Pro mladého klarinetistu je jedním z hlavních cílů etablování sólového klarinetu, čemuž pomáhá nejen uváděním významných skladeb v transkripci pro klarinet. U nás prakticky nehraný dánský skladatel Niels Wilhelm Gade byl celý život semknutý s Felixem Mendelssohnem Bartholdym a Robertem Schumannem, což je patrné i z jeho Fantazijních kusů pro klarinet a klavír. Hot Sonate Erwina Schulhoffa napsaná původně pro altsaxofon a klavír zazní v české premiéře v transkripci pro klarinet. Původně flétnová Sonáta op. 94 Sergeje Prokofjeva je etalonem Prokofjevovy tvorby a bude důstojnou tečkou našeho koncertu. 

Klarinetista Marek Švejkar a klavíristka Lenka Korecká spolu koncertují přes 10 let. Mají za sebou mnoho úspěchů na pódiích mezinárodních festivalů, které je dostaly do širšího povědomí veřejnosti. Vystoupili na deskách mnoha tuzemských festivalů a koncertních sálů. Koncertovali v USA ve Washingtonu D.C. v rámci oslav 30. výročí Sametové revoluce, dále mimo Evropu hráli v Africe v Káhirské Opeře, a to během předsednictví ČR 2022 v EU. Do budoucna jsou pozváni vystoupit v Izraeli a Dánsku. V sezóně 2024 vydávají své společné debutové album ve spolupráci s vydavatelstvím Českého rozhlasu. V roce 2023 začali spolupracovat se sopranistou Eliškou Gattringerovou na společném projektu a vytvořili tak netradiční hudební trio, které si získalo přízeň publika.

Marek Švejkar (1995) absolvoval Pražskou konzervatoř ve třídách Milana Poláka a Ludmily Peterkové a studium koncertního diplomu na Conservatoire à Rayonnement Régional de Paris u Paula Meyera a Francka Ameta. Je absolventem a nositelem Premier Prix na Conservatoire National de Paris ve třídách Philippa Berroda, Jerôma Comta a Arnaud Leroys. V současné době je studentem doktorského studia na Ostravské Univerzitě ve třídě Karla Dohnala. Působí jako pedagog na Hudebním gymnáziu České Budějovice a několik let zastupuje na Pražské konzervatoři a Konzervatoři Teplice. Již třetím rokem působí jako lektor na letních Mezinárodních klarinetových kurzech v Domažlicích po boku Ludmily Peterkové. V roce 2023 byl podpořen nadací Stadler-Trier na stáži v Paul Sacher Stiftung v Basileji a vystoupil s Janáčkovou filharmonií Ostrava a hrál sólově v Jihočeské filharmonii. O rok dříve vystoupil v rámci abonentní sezóny Filharmonie Brno s Trio Bohémo, se kterým začal intenzivně spolupracovat. Od téže roku se stal umělcem firmy Vandoren. V roce 2019 vystoupil se členy Karajan-Akademie der Berliner Philharmoniker v Berlíně. O rok dříve hrál spolu s Orchestre de Paris a Ensemble Intercontemporain v Philharmonie de Paris a stal se dočasným členem uskupení Ensemble ECCE, zaštítěn IRCAM (Institutem pro tvorbu moderní hudby). Dále byl pozván na svůj sólový debut v rámci festivalu Pražské jaro, který proběhl v květnu 2017 v pražském Rudolfinu. V roce 2016 se stal absolutním vítězem v soutěži o sólový koncert s Filharmonií Hradec Králové, o rok dříve vyhrál konkurz do Akademie komorní hudby a v roce 2014 vystoupil jako sólista s Českou filharmonií pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. V letech 2013 a 2012 byl několikrát pozván sólově vystoupit se Severočeskou filharmonií. V minulosti se podílel s Evou Garajovou a Philippem Berrodem na nahrávání sólových alb. Spolupracoval s významnými hudebními osobnostmi jako jsou Daniel Harding, Matthias Pintscher, Sakari Oramo, Hae-Sun Kang, Philippe Bernold, Martin Fröst, Charles Neidich, Yehuda Gilad, Ecesu Sertesen, Florent Charpentier, Karel Leister, Paolo Beltramini, Calogero Palermo, Bruno Mantovani, Boris Garlitsky, Tomáš Jamník, Benjamin Yusupov, Vitor Fernandes, Vovka Ashkenazy a další. Byl podpořen Pavlem Tykačem, stipendista Fondation de France, Mécénat Société Générale, Fondation Legs Jabès, The Kellner Family Foundation, Nadace Věry Třebické-Řivnáčové a další.

Lenka Korecká (1991) absolvovala hru na klavír na Základní umělecké škole v Chrudimi u Věry Novákové a poté na Konzervatoři v Teplicích u Věry Vlkové. Studia završila na Akademii múzických umění v Praze u Ivana Klánského a později úspěšně absolvovala jako první česká klavíristka mezinárodní klavírní akademii Incontri col Maestro v Itálii u Vovky Ashkenazyho. Má za sebou několik sólových recitálů, koncertů s orchestrem v tuzemsku i v zahraničí a dlouhodobě se věnuje komorní hře. Pedagogicky působí na Pardubické konzervatoři. V roce 2023 vystoupila jako korepetitorka na 14. Mezinárodních klarinetových kurzech v Domažlicích po boku Ludmily Peterkové, Vitora Fernandese a Marka Švejkara. Ve spolupráci s Českým národním symfonickým orchestrem natočila v roce 2020 online klavírní recitál. V roce 2018 působila jako lektorka na klavírních kurzech Mladí mladým v Kadani. O rok dříve vystoupila po boku Alfonsa Scarana a Severočeské filharmonie s méně hraným koncertem A. Dvořáka a zároveň natočila své debutové album ve spolupráci s ČNSO a nadací Kalkant. Byla pozvána jako sólistka na festival Hudební skvosty L. v. Beethovena, kde přednesla během večera dva klavírní koncerty Ludwiga van Beethovena. Vystoupila v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms 2013, kde měla klavírní recitál v Lichtenštejnském paláci v Praze a zanedlouho na to vystoupila na koncertech v rámci mezinárodního hudebního festivalu Mladá Praha v Litomyšli. Byla sólistkou mezinárodního orchestru Europera, s nímž koncertovala v Polsku a Německu v letech 2011 a 2010. V roce 2009 se stala tváří firmy Petrof, světoznámého českého výrobce klavírů. Má na kontě úspěchy na několika mezinárodních soutěží – 2.cena na soutěži Prague Junior Note (2006) spolu se zvláštní cenou za provedení skladby B. Martinů, 4. cena na Mezinárodní soutěži Slovanské hudby v Paříži (Francie, 2009), 2. cena na Mezinárodní soutěži B. Smetany (2010), čestné uznání na Mezinárodní soutěži B. Martinů (2011) a hlavní cena za nejlepší provedení skladby B. Martinů – Oceněná skladba Fantazie a Toccata B. Martinů následně vydána na propagační CD Nadace B. Martinů.

 

Praktické informace:

Adresa: Kostel sv. Vavřince pod Petřínem, Hellichova 18, Praha 1

tramvaj – č. 5, 12, 15, 20, 22, 23: zastávka Hellichova

parkování: v zadní části Tyršova domu

délka představení: 1 a 3/4 hodiny s přestávkou

Partneři festivalu

Realizováno ve spolupráci s Národním divadlem v rámci projektu Musica non grata s podporou Velvyslanectví Spolkové republiky Německo Praha

Musica non grata

Generální partner

ALEF NULA, a.s.

Další partneři

PRE
Ministerstvo kultury ČR
Státní fond kultury
CYRRUS
RSBC

Podporovatelé

Accolade
Městská část Praha 1
CertiCon
Hotel Rott

Ve spolupráci

Polský institut Praha

Záštitu převzali

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
ministryně pro místní rozvoj, 
paní Klára Dostálová
Ministerstvo kultury
ministr kultury, 
pan Lubomír Zaorálek
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR,
pan Radek Vondráček
Senát Parlamentu České republiky
předseda Senátu Parlamentu ČR, pan Miloš Vystrčil
Senát parlamentu ČR
předseda Senátu Parlamentu ČR,
pan Miloš Vystrčil
Velvyslanectví Spolkové republiky Německo Praha
Velvyslanec SRN v Praze,
Dr. Christoph Israng
Ustavni soud
předseda Ústavního soudu, 
pan Pavel Rychetský
Ústecký kraj
hejtman Ústeckého kraje, 
pan Jan Schiller
MMR ČR
ministryně pro místní rozvoj, paní Klára Dostálová
Ministerstvo kultury ČR
náměstek ministra kultury,
 pan Milan Němeček

Mediální partneři

Český rozhlas D-dur

Partner přednášky dne 1.3.2023

Winternitzova vila

Partner koncertu dne 8.3.2023

Stadler-trierNKČRCharitaAlzheimer Home Pitkovice

Koncert dne 21. 2. 2024 pod záštitou
Velvyslanectví USA v České republice

US Embassy

Partner koncertu dne 24. 2. 2024
Židovské muzeum v Praze

Židovské muzeum

Partner koncertu dne 14. 3. 2024
Národní knihovna ČR

Národní knihovna České republiky

Partner koncertu dne 27. 3. 2024
C. Bechstein Pianocentrum Praha

C. Bechstein

Koncert 21. 4. se koná ve spolupráci
s Volmanovou vilou

Volmanova vila

Poděkování

členům klubu Podporovatelů
Personal Connect s.r.o.

Přihlašte se k odběru newsletteru

* povinné pole
© Nadační fond Hudba pro Věčnou naději
Varšavská 714/38, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Kontaktní e-mail: info@vecnanadeje.org
+420 721 585 178 (Irma Mrázková, ředitelka festivalu)