Logo - Věčná naděje VSTUPENKY
English

Mladá naděje | 11. 11. 2022 | Atrium na Žižkově

Mladá naděje
11. 11. 2022, 19:30
Atrium na Žižkově

Daniel Matejča – housle
Jan Schulmeister – klavír

Eugène Ysaÿe – Sonáta č. 2 pro housle
Sergej Rachmaninov – Moments Musiciaux op. 16 pro klavír č. 1, 4, 3 a 6

--------------------------------

Arvo Pärt – Fratres pro housle a klavír
Bohuslav Martinů – Česká Rapsodie pro housle a klavír
Béla Bartók – Rumunské Tance pro housle a klavír

Pro start úspěšné kariéry je důležitá příležitost. V rámci cyklu Mladá naděje vám představíme mladé a nadějné špičky klasické hudby. Daniel Matejča je vítězem jedné z nejvíce sledovaných televizních soutěží dneška, Virtuosos V4, kde mu první cenu předával samotný Plácido Domingo. Jan Schulmeister je ověnčený řadou prestižních ocenění, namátkou zmiňme laureátství Rozhlasové soutěže Concertino Praga, nebo titul absolutního vítěze Mezinárodní klavírní soutěže v italském Miláně.

Dramaturgie večera se ponese na vlnách naděje a příležitosti interpretační, ale i té skladatelské. Zdánlivá lehkost žití provázející Eugèna Ysaÿe jeho úctyhodnou kariérou houslisty a pedagoga zazní v konfrontaci s dílem Moments Musiciaux enormně talentovaného Sergeje Rachmaninova, jehož kariéra získala uznání po celém světě. Jeden z hlavních představitelů nové hudby, Estonec Arvo Pärt nás nechá nahlédnout do své komnaty minimalismu. Následován bude jedním z nejdůležitějších představitelů české hudby, Bohuslavem Martinů, jehož cesty za hledáním příležitosti a naděje ho díky válce provedly doslova celým světem. Jeho příběh nachází paralelu i v životě Bély Bartóka. I on byl nucen opustit svou vlast kvůli zvěrstvům 2. světové války. V jeho Rumunských tancích však uslyšíme oslavu radosti, folklóru a nikdy neutuchající naděje.

Daniel Matejča, narozen v Liberci 30. 4. 2005, začal s hrou na housle ve 4 letech pod vedením maminky Olesii Voličkové. Po roce nastoupil do třídy prof. Ivana Štrause, u kterého studuje dodnes.

Mezi jeho úspěchy se řadí například 1. místa na Mezinárodní houslové soutěži mistra Josefa Muziky v letech 2013 – 2017 (2014 zvláštní cena – mistrovský nástroj Tomáše Pilaře), absolutní vítězství soutěže ZUŠ v roce 2017, v rámci 1. míst z Kocianovy mezinárodní soutěže v letech 2016 a 2018 vystoupil na koncertech známého houslového virtuosa Pavla Šporcla. V roce 2019 se stal laureátem této soutěže. Je také držitelem ceny Zlatý oříšek 2017. Zúčastnil se masterclassů po vedením Jiřího Vodičky, nebo Christiana Tetzlaffa organizovaných Českou filharmonií. V roce 2019 obdržel na soutěži Jugend Musiziert v Halle 1. místo s plným počtem bodů. Tentýž rok také zahrál Mendelssohnův Houslový koncert s Libereckým symfonickým orchestrem pod taktovkou Josefa Kurfiřta v divadle F. X. Šaldy v Liberci. V roce 2020 získal v mezinárodní houslové soutěži Georga Phillipa Telemanna v Polské Poznani 1. cenu. V tomto roce získal také na mezinárodní soutěži Concertino Praga 2. cenu, kdy ve finále v Rudolfinu předvedl Prokofjevův 1. houslový koncert za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Tentýž koncert v květnu 2021 nahrál s Pardubickou filharmonií. V roce 2021 složil přijímací zkoušku na AMU v Praze. Studoval také na Akademii v Imole, kde pracoval s Mauriziem Scirarrettou a mj. také Borisem Belkinem. Později tohoto roku zvítězil v televizní soutěži Virtuosos V4+. V roce 2022 zvítězil na Eurovizní soutěži mladých hudebníků v Montpellier. V tom samém roce také nahrál u Supraphonu 6 Ysayových sonát, CD vyjde začátkem roku 2023.Koncertuje především napříč Evropou, také jinde ve světě – Francii, Itálii, Polsku, Německu, Rakousku, UAE, Turecku a dalších státech. 

Prezentuje se také na různých houslových kurzech, mezi které patří například hudební kurzy v Litomyšli, Liberec International Violin Academy, Imola summer festival v Itálii nebo International Music Academy Orpheus ve Vídni. Během těchto kurzů pracuje také se zahraničními profesory, jako například Stephen Schipps, Simon James nebo Michael Frischenschlager.

Jan Schulmeister (2006) se hře na klavír se věnuje od pěti let. Svojí uměleckou cestu započal v ZUŠ Kroměříž pod vedením Evy Zonové, nyní je studentem 1. ročníku Konzervatoře P. J. Vejvanovského v Kroměříži ve třídě Martiny Schulmeisterové.

Kromě toho získává zkušenosti také na mistrovských interpretačních kurzech pod vedením významných českých i zahraničních pedagogů.

Od sedmi let se pravidelně účastní národních i mezinárodních klavírních soutěží, v nichž dosahuje pozoruhodných výsledků – první ceny či absolutní vítězství si doposud odvezl z téměř třiceti prestižních soutěží napříč Evropou. Jen namátkou jmenujme César Franck Piano Competition (Švýcarsko), Piano Talents (Itálie), Manhattan International Competition (USA), Virtuosi per musica di pianoforte, Amadeus, Broumovská klávesa, Beethovenovy Teplice a další soutěže v Estonsku, Švédsku, Švýcarsku, Španělsku, Lucembursku, Itálii  či Severní Makedonii. Na mnohých z těchto soutěžích navíc získal ještě řadu dalších speciálních cen. 

Za jeden z největších úspěchů však Jan považuje dvojitou účast ve finále Mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga v roce 2020, kdy zde získal v roce 2020 Čestné uznání 1. stupně spolu s 1. cenou Evropské unie hudebních soutěží pro mládež (EMCY) a v roce 2021, kdy prokázal svůj umělecký růst získáním 2. ceny, Ceny publika a Ceny pro nejlepšího českého účastníka.

Jan má díky svým soutěžním úspěchům možnost spolupracovat s orchestry a významnými dirigenty. Jako absolutní vítěz mezinárodní soutěže Amadeus získal možnost vystoupit s Filharmonií Brno pod taktovkou Dennise Russella Daviese. Hrál také pod taktovkou Tomáše Netopila s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín v projektu „Malí velcí filharmonici“. Se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu (SOČR) pod vedením Jiřího Rožně a Vahana Mardirossiana vystoupil v rámci již zmíněných finálových večerů v soutěži Concertino Praga v letech 2020 a 2021 v Dvořákově síni Rudolfina. Vystoupil i se Severočeskou filharmonií Teplice pod vedením Petra Vronského. Spolupracuje též s Pražským komorním orchestrem, Komorním orchestrem „Barocco sempre giovane“.

V oblasti komorní hudby pravidelně vystupuje s Wihanovým kvartetem.

Kromě těchto aktivit sólově koncertuje nejen na českých, ale i zahraničních pódiích (Švýcarsko, Velká Británie, Itálie, Rakousko, Severní Makedonie). Přijal též pozvání na účinkování v rámci významných mezinárodních a národních hudebních festivalů - Dvořákova Praha, Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Hudba v zahradách a zámku Kroměříž, Chopinův festival Mariánské Lázně. 

V roce 2018 se stal nejmladším členem sdružení PETROF Art Family. 

I přes svůj nízký věk má již bohaté zkušenosti s nahráváním. Na svém kontě má již 3 CD pro společnost PETROF a ArcoDiva, která mapují jeho umělecký vývoj.

Koupit vstupenky

 

Poděkování za spolupráci:

Partneři festivalu

Realizováno ve spolupráci s Národním divadlem v rámci projektu Musica non grata s podporou Velvyslanectví Spolkové republiky Německo Praha

Musica non grata

Generální partner

ALEF NULA, a.s.

Další partneři

ČEPS, a.s.
PRE
Ministerstvo kultury ČR
CYRRUS
Státní fond kultury
RSBC
STORAGE ONE, a.s.

Podporovatelé

Accolade
Městská část Praha 1
CertiCon
Hotel Rott

Ve spolupráci

Polský institut Praha

Záštitu převzali

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
ministryně pro místní rozvoj, 
paní Klára Dostálová
Ministerstvo kultury
ministr kultury, 
pan Lubomír Zaorálek
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR,
pan Radek Vondráček
Senát Parlamentu České republiky
předseda Senátu Parlamentu ČR, pan Miloš Vystrčil
Senát parlamentu ČR
předseda Senátu Parlamentu ČR,
pan Miloš Vystrčil
Velvyslanectví Spolkové republiky Německo Praha
Velvyslanec SRN v Praze,
Dr. Christoph Israng
Ustavni soud
předseda Ústavního soudu, 
pan Pavel Rychetský
Ústecký kraj
hejtman Ústeckého kraje, 
pan Jan Schiller
MMR ČR
ministryně pro místní rozvoj, paní Klára Dostálová
Ministerstvo kultury ČR
náměstek ministra kultury,
 pan Milan Němeček

Mediální partneři

Český rozhlas D-dur

Partner přednášky dne 1.3.2023

Winternitzova vila

Partner koncertu dne 8.3.2023

Stadler-trierNKČRCharitaAlzheimer Home Pitkovice

Koncert dne 21. 2. 2024 pod záštitou
Velvyslanectví USA v České republice

US Embassy

Partner koncertu dne 24. 2. 2024
Židovské muzeum v Praze

Židovské muzeum

Partner koncertu dne 14. 3. 2024
Národní knihovna ČR

Národní knihovna České republiky

Partner koncertu dne 27. 3. 2024
C. Bechstein Pianocentrum Praha

C. Bechstein

Koncert 21. 4. se koná ve spolupráci
s Volmanovou vilou

Volmanova vila

Poděkování

členům klubu Podporovatelů
Personal Connect s.r.o.

Přihlašte se k odběru newsletteru

* povinné pole
© Nadační fond Hudba pro Věčnou naději
Varšavská 714/38, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Kontaktní e-mail: info@vecnanadeje.org
+420 721 585 178 (Irma Mrázková, ředitelka festivalu)